Meme #3

What is your foodie splurge?  What’s the one ingredient (or foodstuff or snack) you buy regardless of cost?

About these ads

29 thoughts on “Meme #3

  1. Ooh, good question. I think for me, it’s fruit. If it looks/smells really good, I’ll buy it, even if the price is outrageous. No point in saving money by buying something less expensive with no taste.

  2. Peanut Butter, naturally! Great in sandwiches, ice cream, cookies, or just plain. I also love these locally made candies called Utah Truffles. They are so amazing, I have a hard time NOT buying them!

    • My daughter was visiting here (UT) from Washington. Every time she went to Walmart she would pick up a couple of different kinds of Utah Truffles. There would often be one or two open. We just took little slices and enjoyed the chocolate goodness! I noticed she packed several in here bag to take home! They are tasty!

    • I won $100 worth of Utah Truffles on someone’s blog a few months ago. They are divine. And yes, just a little slice off a bar here and there is plenty of a splurge. Still have a number of them!

  3. Parmigiano-Reggiano. The real deal – not from a green can. I grew up with it and will accept no substitutes! A little goes a long way and it lasts (almost) forever in the fridge.

  4. I was going to say vanilla beans but I also spend a bit of cash on good chocolate. By the way, did you know that the whole vanilla pod is edible? You can grind up dried vanilla pods and add the powder to ice cream, batter, and dough instead of vanilla extract. I use a little electric coffee grinder for grinding my vanilla and whole spices. A small investment up front, but it saves money over time and produces wonderful fresh-ground flavor.

    • I’m with you Mike. I cook often with what I have on hand and try to keep it pretty simple. But when it comes to TWD, I’ll get what I need and try to get the best. :)

  5. I’ll splurge on great chocolate, cocoa powder and vanilla. I also get a local flour and dairy.

    But if I had to narrow it to one. I’d say I most often splurge on great chocolate. It’s like $8 for 2 oz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.
The Esquire Theme.

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 428 other followers

%d bloggers like this: